Skip to content
myślmy eko
Wspolny_nurt_logo_RGB_poziome
Listek
Listek2
Listek
Listek
Listek2
Listek
Listek
Listek2
Listek
Listek2
Listek2
Listek
Listek2
Listek1

„Jedną z kluczowych lekcji, których uczy nas ekologia, jest to, że ludzie nie są oddzieleni od przyrody, ale są jej częścią”

W Fundacji Wspólny Nurt skupiamy się na dobrostanie człowieka i wprowadzaniu dobrych zmian na otaczającą nas rzeczywistość. Ekologia jest integralną częścią naszej codziennej pracy – promujemy, edukujemy i angażujemy wszystkich, który chcą mieć pozytywny wpływ na nasz ekosystem.


Myślimy (eko)logicznie to nie tylko hasło. To cel, jaki chcemy osiągnąć! Pragniemy tworzyć środowisko, gdzie każdy będzie myśleć ekologicznie.

Zobaczcie, jak możecie działać i poznawać z nami świat ekologii!

bioróżnorodność

energia

Bioróżnorodność

Bioróżnorodność jest wszystkim, co nas otacza. To natura, ludzie, atmosfera i środowisko, żyjące razem w zgodzie. 
Dlaczego ochrona bioróżnorodności jest ważna?

  • Różnorodność biologiczna zapewnia zdrowie produkty i wpływa na poziom naszego żywienia.
  • jest częścią widocznych zmian klimatu,
  • pomaga w zwalczaniu chorób,
  • zapewnia nam podstawowe środki do życia, jak tlen, woda, minerały,
  • Różnorodność biologiczna chroni nas.

Jako Fundacja stale rozwijamy nowe inicjatywy na rzecz bioróżnorodności. Nasze akcje mogą być dla ciebie inspiracją – do działania samemu lub razem z nami na Scout Camp Poznań!

DZIEŃ BIORÓŻNORODNOŚCI

Jesteśmy organizatorami Dnia Bioróżnorodności – wydarzenia, podczas którego uczestnicy poznają znaczenie różnorodności biologicznej w codziennym życiu. Nauka nie odbywa się poprzez siedzenie w ławce, ale w praktyce na świeżym powietrzu!

W ramach programu Dnia Bioróżnorodności odbywają się spotkania z wykładowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz realizowane są wybrane inicjatywy ekologiczne. Nasi uczestnicy mają na swoim koncie już takie akcje jak:

  • wybudowanie hoteli dla owadów pożytecznych,
  • sadzenie łąki kwietnej,
  • akcja plakatowa,
  • tworzenie ogrodów bioróżnorodności.

Film z realizacji dnia bioróżnorodności na Scout Camp Poznań

PLAKATY

które realizowaliśmy w ramach akcji Ratujemy Zielone Płuca Poznania.

SC_TABLICA_ZIELONE_PLUCA_IVed_1_1
SC_TABLICA_ZIELONE_PLUCA_IVed_1_1

DZIEŃ BIORÓŻNORODNOŚCI

Jesteśmy organizatorami Dnia Bioróżnorodności – wydarzenia, podczas którego uczestnicy poznają znaczenie różnorodności biologicznej w codziennym życiu. Nauka nie odbywa się poprzez siedzenie w ławce, ale w praktyce na świeżym powietrzu!

W ramach programu Dnia Bioróżnorodności odbywają się spotkania z wykładowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz realizowane są wybrane inicjatywy ekologiczne. Nasi uczestnicy mają na swoim koncie już takie akcje jak:

  • wybudowanie hoteli dla owadów pożytecznych,
  • sadzenie łąki kwietnej,
  • akcja plakatowa,
  • tworzenie ogrodów bioróżnorodności.
Skrzynia

Ogrody bioróżnorodności

Nie wolno nam bagatelizować roli małych owadów w ekosystemie. Dbanie o ich odpowiednią przestrzeń do życia to nasze zadanie. Czemu warto? Zapewni to w przyszłości rozkwiecone ogrody i obfitość zielonych roślin wokół nas.

Jednym z realizowanych przez nas warsztatów jest sadzenie ogrodu bioróżnorodności. Uczestnicy realizujący zakres warsztatów przygotowują swoje własne skrzynie z roślinami i ziołami, które następnie zabierali ze sobą do domu lub szkoły.

Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej

Aby docierać do jak największej zaangażowanych w ochronę środowiska grupy ludzi, rozpoczęliśmy działanie Mobilnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Dzięki temu możemy z warsztatami i wiedzą o ochronie środowiska docierać w najdalsze zakamarki województwa, a nawet kraju!

Na wyposażenie naszego centrum składają się: namiot typu Lubawa NS 51 (51 m2), zestaw nagłośnieniowy oraz samochód terenowy, dzięki któremu  możemy przewieść je w dowolne miejsce.

Ofertę edukacyjną Mobilnego Centrum tworzymy razem z kadrą Uniwersytetu Przyrodniczego i innymi osobami zawodowo zaangażowanymi w ekologię. Przeprowadzamy warsztaty, wykłady i, co najważniejsze, uczymy przez doświadczanie!

Bądz zmianą 2
ScoutCamp_Lekcje_final_Moment2

KONSPEKTY ZAJĘĆ PROGRAMOWYCH

Wiedza nie ma wartości, jeśli nie będziemy się nią dzielić nawzajem. Jako wykfalifikowani instruktorzy harcerscy mamy doświadczenie w prowadzeniu angażujących zajęć. Chcemy mówić o ekologii i zaprosić Was do wykorzystywania materiałów, które stworzyliśmy.

Znajdziecie tutaj konspekty zajęć przygotowane w ramach projektu „myślimy (eko)logicznie” dla różnych grup wiekowych w tematyce bioróżnorodności. W oparciu o te materiały można przeprowadzić wyjątkową lekcję w klasie lub zajęcia dodatkowe dla pasjonatów ekologii. 

POBIERZ MATERIAŁY DO ZAJĘĆ:

Dzielimy się wiedzą! Znajdziecie nas na Facebooku, Instagramie i LindkedIn

SCOUT 
CAMP

Centrum edukacji
ekologicznej! 

Bez tytułu

Scout jest EKO

Warsztaty i inne zajęcia tematyczne organizowane są na przestrzeni Scout Camp Poznań, którą zarządzani Fundacja. To 4h terenu zielonego, położone  w Poznaniu obok jeziora Strzeszyńskiego.

Łąka kwietna 

Znaczenie łąk kwietnych dostrzega coraz więcej firm i instytucji. Spacerując po mieście zauważamy zielone przestrzenie, które powstają w miejscach publicznych. Nie każdy wie, że oprócz waloru wizualnego mają one ogromne znaczenie dla środowiska!

Jedna taka łąka stanowi schronienie dla setek owadów, ptaków, płazów i małych ssaków. Jest odporna na suszę, obniża temperaturę otoczenia i wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza.

Podczas ostatniego dnia bioróżnorodności uczestnicy z pomocą naszej kadry sadzili swoje własne łąki kwietnie. Jest to idealna forma nauki o tym, jak ważne jest życie każdego małego organizmu.

bee

Zyskaj energię! Razem dbajmy o energię

energia
Projekt bez tytułu (11)

Promowanie dobrych nawyków

Zgodnie z definicją, nawyk to działanie, które powtarzamy przez dłuższy czas, aż staje się częścią naszej codzienności. Oszczędzanie energii powinno być nawykiem, jaki zdobędzie każdy w naszym społeczeństwie!

W ramach projektu Fundacji Wspólny Nurt „Zyskaj Energię” promujemy dobre nawyki i wskazujemy, co należy robić, by zwiększyć Wasz dzienny poziom oszczędzania energii.

Chcemy zwrócić uwagę na ważność energi elektrycznej i jej rozważne używanie – czym ona w ogóle jest energia, na jej różne źródła oraz na sposoby jej oszczędzania w każdym gospodarstwie domowym.

Realizacja akcji nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie naszego partnera Enea Operator.

PLAKATY

Stworzyliśmy plakaty edukacyjne, które rozwiesiliśmy je na stałe w instytucjach oświatowych na terenie osiedli Podolany i Strzeszyn  w ramach akcji edukacyjnej pt. “Przyjazna akcja plakatowa” z Enea Operator.

Plakaty w przyjazny dzieciom i mlodzieży sposób pokazują proste proekologiczne nawyki, które warto wprowadzić do swojej codzienności. 

SC_PLAKATY_ENEA_cz__2
SC_PLAKATY_ENEA_cz__1

KONSPEKTY ZAJĘĆ PROGRAMOWYCH

Sterczy w ścianie taki pstryczek,
Mały pstryczek-elektryczek,
Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk,
To się widno robi w mig!

W ramach projektu opracowaliśmy propozycje zajęć, które mogą zostać wykorzystane do przygotowywania zajęć dla uczniów w ramach edukacji proekologicznej lub jako konspekt zbiórek zuchowych i harcerskich. Jako wieloletni instruktorzy harcerscy zawsze dbamy o to, by propozycje edukacyjne były nie tylko pełne wartościowej wiedzy, ale i ciekawych zabaw i angażujących działań!

W scenariuszach znajdziecie między innymi informacje o energii, jej źródłach i metodach oszczędzania zużycia prądu w codziennym życiu.

POBIERZ MATERIAŁY DO ZAJĘĆ:

Energia, czyli
w trosce o nasze
wspólne dobro

ludzie planaeta

Zmiana zaczyna się od ciebie!

Nasza Fundacja powstała, by tworzyć przestrzeń do samorozwoju człowieka. Chcemy stale przypominać, że nasz dobrostan nie zależy tylko od dbania o swoje zdrowie czy rzeczy materialne. 

Wierzymy, że dobrostan możemy osiągnąć wyłącznie poprzez działania, które poprawią jakość naszego życia i otaczającego nas świata. 

Czy jedna osoba jest w stanie coś zmienić? Na pewno nie sama. Ale jeśli każdy z nas będzie wiedział, jakie działania wspierają nasze środowisko i zacznie stosować je w codziennym życiu, to razem możemy uczynić prawdziwą zmianę!

Partnerzy, którzy razem z nami myślą (eko)logicznie

energa_grupa_orlen_logo_poziome_podstawowe_negatyw
Fundacja Orlen logotyp
enea_logo_operator_rgb
logo
logo
Unknown
logo_zielone_polskie_uklad_poziomy
pobrane (1)
logo_RO

W Fundacji Wspólny Nurt działamy zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Chcemy nie tylko działać na rzecz ograniczania negatywnego wpływu, jakie jako społeczeństwo wywieramy na środowisko, ale też promować i wprowadzać w życie pozytywne działania, które przynoszą realną korzyść.
W jaki sposób? Promując, edukując i tworząc przestrzeń, gdzie wszyscy chętni mogą na własnymi siłami zaangażować się w stałą pracę na rzecz wspierania rozwoju naszej planety.

Mamy świadomość, jak nasz dobrostan zależy od stanu natury i świata. Wierzymy, że działając wspólnie, możemy zmieniać nasze środowisko – i dawać tym samym dobry przykład innym.

Wspolny_nurt_logo_RGB_pionowe